هر از گاهی وقتی صفحه اصلی Google را باز می کنیم، می بینیم لوگو گوگل تغییرات قابل ملاحظه ای کرده است! گاهی O های گوگل به شکگل دیگری در می آیند، بعضی وقت ها G و L تغییر شکل می دهند و لوگوی جدیدی را می آفرینند که به یک حادثه یا مناسبت و… اشاره  می کند.

ابتکار گوگل در این زمینه بی نظیر و خلاقانه است. گوگل با این کار ذهن مخاطبان خود را به موضوعی که می خواهد جلب می کند. خواه کریسمس باشد، خواه سالگرد اختراع یک بازی کامپیوتری! و خواه تولد یک دانشمند. این لوگو ها به Doodle مشهور هستند.

نشریه تلگراف، به انتخاب خود چند لوگوی برتر گوگل در سال های اخیر را انتخاب کرده است. در ادامه

این لوگو ها را به یاد می آوریم و شرحی از پیشینه ی این لوگوها می گوییم.

پاپ آرت/ Pop Art Doodle – ۶ August 2002:

این لوگو به مناسبت تولد Andy Warhol (اندی وارهول) نقاشیست که در سال ۱۹۶۷ نقاشی از مریلین مونرو بازیگر فرانسوی کشیده است. در واقع گریزیست به سبک آن نقاشی.

doodle

انیشتین/ Einstein Doodle – ۱۴ March 2003:

این طرح به مناسبت تولد ۱۲۴ م سالگی انیشتین طراحی شده است. در این طرح O اول چهره وی و E آخر نشانه ای از معادله مشهور e=mc^2 است.

doodle

دی ان ای/ DNA Doodle – ۲۵ April 2003:

در این لوگو مارپیچ های پست سرهم دی ان ای به عنوان دو O گوگل در نظر گرفته شده است. این طرح به مناسبت پنجاهمین سالگرد کشف دی ان ای توسط جیمز واتسن و فرانسیس کریک است.

doodle

داوینچی/ Leonardo Doodle – ۱۵ April 2005:

نقاشی مشهور مونالیزا و طرح آناتومی دیونچی دو حرف O گوگل را تشکیل داده اند تا تولد پنصد و پنجاه و سوم داوینچی جشن گرفته شود.

doodle

بریل/ Braille Doodle – ۴ January 2006:

پنج نقطه آبی، سه نقطه قرمز، سه نقطه زرد، چهار نقطه آبی، سه نقطه سبز و دو نقطه قرمز! بله… این نقاط در مجموع گوگل را در خط نابینایان تشکیل می دهند. گوگل این طرح را به مناسبت ۱۹۷مین تولد لوئیس بریل، خالق این خط طراحی کرده است.

doodle

جیغ/ Scream Doodle – ۱۲ December 2006:

یکی اتز مشهور ترین نقاشی های دو قرن اخیر، نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک است. گوگل به مناسبت ۱۴۶مین تولد این نقاش، سر شخصیت تابلو جیغ را به عنوان یکی از O های خود قرار داده است.

doodle

مایکل جکسن/Michael Jackson Doodle – ۲۹ August 2009:

مدتی بعد از مرگ مایکل جکسن، هر دو O گوگل جای خود را به کفش های وی داد. دو کفش چرمی براق با جوراب های درخشان!

doodle

ترجمه ای آزاد از  تلگراف