یک نهاد فعال در زمینه نرم افزارها اعلام کرد : شرکتهای فعال در زمینه فناوری های نرم افزاری سال گذشته بیش از پنجاه میلیارد دلار به سبب پدیده تکثیر غیر قانونی متضرر شدند که بیشترین میزان خسارت به شرکتهای آسیایی مربوط می شود.
http://peymane.ir/files/fa/news/1389/2/21/14390_700.jpg

واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، بر اساس گزارش اتحادیه نرم افزارهای تجاری (BSA) به رغم برخی موفقیتها در تقویت حق مالکیت معنوی، چهل و سه درصد نرم افزارهایی که بر روی رایانه های جهان در سال دو هزار و نه استفاده می شود، به صورت غیر قانونی تکثیر شده بود. این در حالی است که این رقم در سال دو هزار و هشت چهل و یک درصد بود.

در این گزارش سالانه آمده است زیانهای ناشی از تکثیر غیر قانونی نرم افزارها در سطح جهان به پنجاه و یک میلیارد و چهار صد هزار دلار رسید که بیش از شانزده میلیارد دلار آن به منطقه آسیا و اقیانوس آرام مربوط می شود.

به طور میانگین، پنجاه و نه درصد از نهصد میلیون قطعه نرم افزاری که در منطقه آسیا و اقیانوس آرام بر روی یارانه ها نصب شد، غیر قانونی بود.

بالاترین نرخ تکثیر غیر قانونی نرم افزارها در آسیا به بنگلادش، سریلانکا، اندونزی و ویتنام تعلق دارد. کشورهای چین و هند نیز جزو اصلی ترین متهمان در این زمینه هستند.

کشور گرجستان نیز بیشترین استفاده کننده از نرم افزارهای غیر قانونی در سطح دنیاست به گونه ای که نود و پنج درصد نرم افزارهای استفاده شده در این کشور به صورت غیر قانونی تکثیر شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس این گزارش،‌ پایین ترین آمار استفاده از نرم افزارهایی که به صورت غیر قانونی تکثیر شده اند با بیست درصد متعلق به آمریکاست.